עמצאי או חברהבעת הקמת עסק חדש, או במהלך פעילות קיימת של עסק – נשאלת השאלה על אופן ההתאגדות הרצוי והשיקולים הם רבים ומגוונים וקבלת ההחלטה כפופה למערכת שיקולים אשר שונה מעסק לעסק.

1.חיסכון במס : השיקול הראשון והנפוץ ביותר הוא האם כתוצאה מהשינוי יחסוך העסק במס. כשאנו מדברים על חיסכון במס הכוונה למס הכנסה וביטוח לאומי. אחוז המס על חברה בע"מ נמוך יותר מאשר על היחיד. במשיכת דיווידנד המס הכולל נמוך יותר מאשר המס על היחיד.
2.ביטוח לאומי לא חל על ריווחי חברה ולא על משיכת דיווידנד ואילו על העצמאי חל ביטוח לאומי בשיעור של כ 15%.
3.האפשרות לחיסכון פנסיוני נוחים יותר במסגרת חברה בע"מ מאשר במסגרת עצמאית.
4.כל המנוי לעיל יוצר חיסכון במס בתנאים מסויימים.ככל שההכנסה לצורך מס גבוה יותר, האפשרות לחיסכון במס טובה יותר.
"כלל אצבע" נכון לכתיבת מאמר זה (2011) אומר כי הכנסה נטו לצורך מס העומדת בין 350-400 אלף ₪ מחייב לשקול על שינוי באופן התאגדות העסק.
לצורך קבלת ההחלטה יש לקחת בחשבון את החיסכון במס מחד והעלויות הגבוהות יותר של הנהלת החשבונות ועריכת הדוחות הכספיים. התוצאה הסופית היא שתקבע – האם בסך הכל נחסך כסף אם לאו.

5.אחריות מוגבלת: האחריות של בעל מניות בחברה מוגבלת כלפי לקוחות, ספקים ונושים בכלל. החברה היא ישות משפטית ניפרדת מבעליה ולכן להוציא מקרים מסויימים לא ניתן לתבוע אישית את בעל המניות. לדוגמה, לעסקים המחזיקים מלאי גבוה וחבות כספית גבוה לספקים שלה – רצוי לשקול התאגדות כחברה בע"מ עקב האחריות המוגבלת של בעלי המניות.

6.שיקולי שיווק ומראית עין : עסק המאוגד כחברה בע"מ נראה על פניו כעסק רציני יותר, ומוסדות רבים נוהגים להתקשר עם חברות בע"מ בלבד.


7.שיקולי שליטה וניהול: חברות בע"מ חייבות לנהל מערכת הנהלת חשבונות כפולה, כאמור לעיל ניהול זה עולה יותר כסף, אך יתרונו הוא בכך שהנתונים הכספיים של העסק ערוכים באופן  המאפשר שליטה טובה יותר על חשבונות הבנק, חובות של לקוחות, ספקים וחייבים וזכאים אחרים.


                                                                                      יעקב הדומי-רו"ח
האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ מקצועי. לצורך קבלת החלטה יש להתייעץ באופן פרטני עם גורם מקצועי מוסמך

 

 


 

יעקב הדומי - רואה חשבון | רחוב אוסישקין 5 רמת השרון 47210 | פקס 035470240
מעוניין להתייעץ ? פנה בטלפון: 03-5470456 , במייל: jhcpa@actcom.co.il או השאר פרטיך ונחזור אליך בהקדם.
* שם מלא: * אימייל: * טלפון נייד: נושא הפניה:
Captcha